Przekaż 1,5% podatku na pomoc dzieciom
Fundacja Kawałek Nieba Fundacja Kawałek Nieba
KRS 0000382243

ABY MALUTKI RYSIO NIE STRACIŁ WZROKU!

ABY MALUTKI RYSIO NIE STRACIŁ WZROKU!

 

Gdy ponad 10 lat temu u mojego siostrzeńca zdiagnozowano nowotwór, mocno zaangażowałam się w pomoc chorym dzieciom. Nigdy nie podejrzewałam, że dziś będę po tej drugiej stronie….że będę musiała prosić o pomoc dla mojego dziecka. Los bywa przewrotny i okrutny.

Ostanie 2 lata przed urodzeniem Rysia były dla nas ciężkie, dużo chorowałam, straciłam dwie ciąże, życie kręciło się wokół badań i wizyt lekarskich. Ciąża z Rysiem była trudna, fizycznie i psychicznie. Jednak gdy 21 czerwca 2023 przyszedł na świat nasz mały cud Rysio, wynagrodziło nam to wszystkie trudy.

Gdy Rysio miał kilka tygodni zauważyliśmy u niego niepokojące ruchy gałek ocznych. Niestety neurolog uśpił naszą czujność, twierdząc, że wszystko mieści się w normie rozwojowej. Jednak kilka tygodni później, na wizycie kontrolnej pediatra potwierdził, że synek ma oczopląs, zalecając pilną konsultację neurologiczną.

Odwiedziliśmy kolejnych neurologów i okulistę, potwierdzono oczopląs i skierowano Rysia na pilną diagnostykę w szpitalu. Pod koniec października 2023 podczas pobytu diagnostycznego wykonano rezonans magnetyczny głowy, badanie EEG, badania krwi w kierunku najczęstszych chorób metabolicznych. Przeprowadzone badania nie wykazały przyczyny oczopląsu.  Opuściliśmy szpital z zaleceniem obserwacji dziecka i plikiem skierowań do poradni – genetycznej, okulistycznej, chorób metabolicznych oraz neurologicznej. Terminy wizyt w ramach NFZ, mimo pilnych skierowań, były bardzo odległe, jednak lekarze ze szpitala zapewniali, że Rysia czekają jedynie kontrole. Zdając sobie sprawę jak niewiele wiedzą o oczopląsie, zapisaliśmy Rysia na prywatną wizytę do polecanej okulistki dziecięcej.

Po czterech miesiącach doczekaliśmy się wizyty. Na wizycie tej dostaliśmy zalecenie pilnej konsultacji z genetykiem. Dzięki interwencji pediatry udało się przyspieszyć wizytę w poradni genetycznej. W dniu w którym świętowaliśmy 8 miesięcy Rysia – 21 lutego, otrzymałam telefon z informacją, że genetyk może nas przyjąć już następnego dnia. Na wizytę szliśmy z przekonaniem, że to tylko formalność, że usłyszymy to co mówili inni lekarze, czyli że oczopląs nie wiąże się z żadną poważną chorobą i że dzięki rehabilitacji z czasem się wyciszy.

Niestety tak się nie stało. Wyszliśmy z podejrzeniem kilku chorób genetycznych, w tym dystrofii siatkówki, która z czasem prowadzi do całkowitej utraty wzroku. Badania okulistyczne mogące jednoznacznie potwierdzić lub wykluczyć te choroby mogą być wykonane dopiero kiedy będzie możliwa współpraca z pacjentem, czyli najwcześniej za 4-5 lat. Wtedy może być już za późno na jakiekolwiek leczenie.

Jedyną pewną metodą na zdiagnozowanie choroby z grupy dystrofii siatkówki jest genotypowanie, za którego pomocą można przebadać nawet cały ludzki genom. Dzięki niemu możliwe jest wskazanie konkretnych genów, których mutacja odpowiedzialna jest za rozwój choroby i zwyrodnienia siatkówki. Badanie takie da nam pewność, czy jest to przyczyna dziedziczna i pozwoli na dalsze konkretne działania oraz na wykluczenie innych czynników, dzięki czemu nie stracimy tak ważnego w tym przypadku czasu. Niestety badania genetyczne są kosztowne i nierefundowane przez NFZ.

W tym momencie najważniejsze co możemy zrobić to zidentyfikować wroga, z którym przyszło nam się zmierzyć.

 

Pomóc Rysiowi można dokonując wpłaty na konto:

Fundacja Pomocy Dzieciom i Osobom Chorym Kawałek Nieba

Santander Bank

31 1090 2835 0000 0001 2173 1374

Tytułem: 3971 pomoc dla Rysia Marchlewicza

 

wpłaty zagraniczne – foreign payments to help Rysio:

Fundacja Pomocy Dzieciom i Osobom Chorym Kawalek Nieba

PL31109028350000000121731374

swift code: WBKPPLPP

Santander Bank

Title: 3971 Help for Rysio Marchlewicz

 

Aby przekazać 1,5% podatku dla Rysia:

należy w formularzu PIT wpisać KRS 0000382243

oraz w rubryce ’Informacje uzupełniające – cel szczegółowy 1,5%’ wpisać: 3971 pomoc dla Rysia Marchlewicza

 

Rysiowi można też pomóc poprzez wpłatę systemem DOTPAY:

PLN

DotPay

 

Kawałek nieba jest w każdym uśmiechu,
W każdym życzliwym słowie,
I przyjaznym geście,
W każdym pomocnym czynie.
Kawałek raju jest w każdym sercu,
Które stanowi zbawienny port dla nieszczęśliwego.
W każdym domu z chlebem, winem i serdecznym ciepłem.
Bóg włożył swoją miłość w twoje ręce,
Jak klucz do raju.

Phil Bosmans

Podaruj Kawałek Nieba...