Przekaż 1,5% podatku na pomoc dzieciom
Fundacja Kawałek Nieba Fundacja Kawałek Nieba
KRS 0000382243

POMÓŻ, ABY NATALKA ŻYŁA JAK NAJDŁUŻEJ…

POMÓŻ, ABY NATALKA ŻYŁA JAK NAJDŁUŻEJ…

 

Nie ma takich słów które mogłyby wyrazić ból po stracie ukochanego dziecka. Natalka odeszła… Pozostanie na zawsze w sercach tych, którzy tak bardzo ją kochają i w chwilach spędzonych razem, które nigdy nie zostaną odebrane… Dziękujemy wszystkim za pomoc w jej leczeniu

Historia Natalki:

Natalka do 3 rż. rozwijała się jak każde zdrowe dziecko. Później zaczęły się pojawiać niepokojące sygnały. Przestała mówić i chodzić, jej rozwój zaczął się cofać. Długo szukaliśmy przyczyny w lęku o jej zdrowie i życie. W jej 6 rż została postawiona diagnoza mukopolisacharydozy typu III a, zwanej chorobą Sanfilippo. Osobom z MPS III brakuje jednego z czterech specyficznych enzymów, które są niezbędne w rozbiciu jednego z GAG o nazwie siarczan heparyny. W podziale heparyny niepełny, nierozłożony siarczan nadal przechowywany jest wewnątrz komórek w organizmie i tworzy przyczynę postępującego uszkodzenia.

GAG nie jest toksyczny, ale jego ilość oraz wpływ przechowywania go w organizmie, a zwłaszcza w mózgu prowadzi do wielu problemów fizycznych, takich jak opóźniony rozwój i nadpobudliwość, zaburzenia snu, utrata mowy, demencja i prowadzi do śmierci przed ukończeniem pełnoletności . Małe dzieci zazwyczaj nie wykazują objawów choroby, jednak w miarę upływu czasu GAG gromadzi się i objawy pojawiają się zwykle w wieku około 2 – 6 lat .
Natalka ma 12 lat. Choroba wciąż postępuje, dołączyły się napady padaczkowe. Na chorobę Sanfilippo nie wynaleziono nadal lekarstwa.

Obecnie Natalką opiekują się dziadkowie i tata. Wciąż potrzebna jest rehabilitacja, leki podtrzymujące życie, środki do pielęgnacji. Dziecko wymaga stałej opieki, pełnej wysiłku, również w nocy. Nie ma z nią świadomej komunikacji, ale reaguje na osoby bliskie. Bywa roześmiana i pogodnie nastawiona. Lubi spacerować trzymana za rękę. Nie wiemy jak długo jeszcze uda nam się utrzymać Natalkę przy życiu. Wciąż walczymy o godne dla niej warunki, staramy się żeby miała wszystko co jej potrzebne, żeby mogła jak najdłużej się poruszać.

 

Kawałek nieba jest w każdym uśmiechu,
W każdym życzliwym słowie,
I przyjaznym geście,
W każdym pomocnym czynie.
Kawałek raju jest w każdym sercu,
Które stanowi zbawienny port dla nieszczęśliwego.
W każdym domu z chlebem, winem i serdecznym ciepłem.
Bóg włożył swoją miłość w twoje ręce,
Jak klucz do raju.

Phil Bosmans

Podaruj Kawałek Nieba...