Przekaż 1,5% podatku na pomoc dzieciom
Fundacja Kawałek Nieba Fundacja Kawałek Nieba
KRS 0000382243

MOJA UKOCHANA CÓRECZKA IGUSIA

MOJA UKOCHANA CÓRECZKA IGUSIA

 

W połowie ciąży podczas USG II trymestru dowiedziałam się, że moja córeczka Iga urodzi się z mniejszą główką. W ciąży miałam wykonany rezonans magnetyczny i nie wyszło na nim nic nieprawidłowego poza mniejszym obwodem głowy dziecka. Byłam pod stałą obserwacją przyrostu wagi dziecka i głowy w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie i również tam odbył się poród.

Iga urodziła się w obwodem głowy 31 cm i stwierdzono u Niej wadę wrodzoną małogłowie. Jeszcze wtedy nie wiedziałam z czym to się wiąże i czekałam na więcej informacji od lekarzy. Niestety już wtedy zaczęłam googlować czym jest mikrocefalia i jakie są objawy zaburzeń neurorozwojowych. Dotarło to mnie, że nie jest to tylko mniejsza głowa.

Zostałyśmy z Igą w szpitalu na dłuższą obserwację i rozszerzony zakres badań. Miała wykonane między innymi USG przezciemiączkowe z oceną szwów czaszkowych, USG brzucha, konsultację metaboliczną, neurologiczną, okulistyczną i słuchową. Zostały również wykonane badania genetyczne. Po 6 dobach w szpitalu zostałyśmy wypisane i wróciłyśmy do domu.

2 tygodnie później stawiłyśmy się na hospitalizację na Oddziale Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka w celu planowanego rezonansu magnetycznego Igi. Wynik niestety nie był prawidłowy i wykazał wadę rozwojową – obustronną heterotopię istoty szarej, wąskie ciało modzelowate i uproszczony wzorzec zakrętów obu półkul.

Wykonane zostało również badanie EEG w celu sprawdzenia, czy Iga nie ma padaczek. Nie stwierdzono uchwytnych zmian. Na ten moment czekamy na wszystkie wyniki badań genetycznych.

Idze urosła główka tylko 2 cm, co niestety jest znacznie za mało, ale cieszymy się, że rośnie, bo to dobry znak, że szwy czaszkowe nie zrastają się.

Rozpoczęłyśmy z Igą prywatną rehabilitację ruchową i logopedyczną. Logopedycznie jest bardzo kiepsko, bo język jest luźny i opadający, a powinien dotykać podniebienia, szczególnie w spoczynku. To jest niezwykle ważne w późniejszym gaworzeniu, rozszerzaniu diety oraz mowy. Ruchowo Iga całkiem dobrze sobie radzi na brzuszku, być może jest silna lub to kwestia lżejszej i mniejszej główki, którą łatwiej Jej unieść. Niestety fizjoterapeuta stwierdził wzmożone napięcie mięśniowe i asymetrię, których musimy się wyzbyć regularnymi rehabilitacjami. Na wizytach również stymulowana będzie masażem głowa do rośnięcia.

Proszę o wsparcie finansowe w rehabilitacji i leczeniu Igusi, aby ułatwić Jej przyszłość i uniknąć niepełnosprawności, które jest ogromnym ryzykiem małogłowia i obustronnej heterotopii.

 

Pomóc Idze można dokonując wpłaty na konto:

Fundacja Pomocy Dzieciom i Osobom Chorym Kawałek Nieba

Santander Bank

31 1090 2835 0000 0001 2173 1374

Tytułem: 4044 pomoc dla Igi Zdunek-Tyszkiewicz

 

wpłaty zagraniczne – foreign payments to help Iga:

Fundacja Pomocy Dzieciom i Osobom Chorym Kawalek Nieba

PL31109028350000000121731374

swift code: WBKPPLPP

Santander Bank

Title: 4044 Help for Iga Zdunek-Tyszkiewicz

 

Aby przekazać 1,5% podatku dla Igi:

należy w formularzu PIT wpisać KRS 0000382243

oraz w rubryce ’Informacje uzupełniające – cel szczegółowy 1,5%’ wpisać: 4044 pomoc dla Igi Zdunek-Tyszkiewicz

 

Idze można też pomóc poprzez wpłatę systemem DOTPAY:

PLN

DotPay

 

Kawałek nieba jest w każdym uśmiechu,
W każdym życzliwym słowie,
I przyjaznym geście,
W każdym pomocnym czynie.
Kawałek raju jest w każdym sercu,
Które stanowi zbawienny port dla nieszczęśliwego.
W każdym domu z chlebem, winem i serdecznym ciepłem.
Bóg włożył swoją miłość w twoje ręce,
Jak klucz do raju.

Phil Bosmans

Podaruj Kawałek Nieba...